Yavru kediniz aşılarına 9 haftalıkken başlayacaktır. Bu, 3-4 hafta arayla 2 aşıdan oluşan birincil aşılama kursu içerir.

Yeni kedinizin sağlığına dikkat etmemizi sağlamak için aşılar gereklidir. Uygulamada kullandığımız aşılar aşağıdaki hastalıkları kapsamaktadır;

asilama-yavru-kedi

Kedi Panleukopaenia (enfeksiyöz enterit veya kedi parvovirus)  – bu ölümcül bir hastalıktır, kedilerin gastrointestinal sistem ve vücut / kan akışındaki diğer bölen hücrelere virüs saldırılarıydı.

Feline Herpes virüsü tip 1 ve Feline Calicivirus (kedi gribi)  – adlarından da anlaşılacağı gibi bu virüsler göz, burun, boğaz ve diş eti iltihabı problemleri ile grip benzeri semptomlara neden olur. Enfeksiyon genellikle tedavi edilebilir, ancak düşük bağışıklığa sahip genç kedi yavrularında ölümcül olabilir. Çoğunlukla, bir kez kasıldığında hastalık süreci, hastalık / stres zamanlarında yaşam boyunca aralıklı olarak tekrar eder.

atasehir-yavru-kedi-asilari

Feline Lösemi virüsü (FeLV)  – bu virüs bağışıklık bastırmaya, kan içindeki hücrelerin tahrip olmasına neden olur ve birçok kanser formuyla bağlantılıdır. Virüs bulaşan birçok kedi onunla savaşabilir, ancak birçoğu bunu yapamazlarsa hastalanabilir. Bu hastalık, açık hava kedilerinde, özellikle birbirleriyle yayılan enfeksiyonlarla savaşan tüm tom kedilerinde yaygındır. Klinik bir şüphenin ortaya çıkması durumunda bu virüsü kontrol etmek için yapılabilecek bir kan testimiz var.

Kediniz 2. enjeksiyondan 7 gün sonra aşı bağışıklığı ile korunur. Ancak, genellikle 6 aylıkken kısırlaştırılıncaya kadar kedinizin dışarı çıkmasına izin vermezsiniz. Kursu yeniden başlatmadan önce vadesinden itibaren maksimum 3 ay uzatma ile iyi bağışıklık seviyelerini korumak için her yıl bu virüslerin tümüne karşı güçlendiriciler verilir.

Uygulamada, farklı virüslere karşı bağışıklık seviyesi değiştiği ve kedinizi aşırı aşılamak istemediğimiz için 3 yıllık bir aşılama döngüsü gerçekleştiriyoruz.